چطور بهترین افترشیو را در هر شرایطی برای پوست خود انتخاب کنیم؟

در ادامه خواهیم خواند:

افترشیو یکی از ضروری‌ترین وسایل بهداشتی آقایان است، که تقریبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود. انتخاب افترشیو به موارد زیادی بستگی دارد؛ انتخاب بهترین افترشیو با توجه به زید بودن برندها معمولا کار سختی است. اکثر مردان معمولا بسته به عادت افترشیو خود را انتخاب می‌کنند و هرگز آن را عوض نمی‌کنند. در صورتی که انتخاب بهترین افترشیو به فاکتورهای متعددی وابسته است که یکی از مهمترین آن‌ها پوست صورت است.

افترشیو برای افراد مختلف ممکن است معنی‌های متفاوتی مثل کرم، لوسیون یا ژل داشته باشد، اما هدف کلی از به کار بردن کلمه افترشیو محصولی است که بعد از اصلاح با تیغ یا ماشین ریش تراش، با هدف‌هایی مثل جلوگیری از التهاب و قرمزی پوست، ضد عفونی کردن آن، بخشیدن طراوات و نرمی به پوست از آن استفاده می‌شود. افتتاح لاین جدید محصولات بهداشتی آقایان بهانه‌ای شد تا در مورد انتخاب بهترین افترشیو در هر شرایطی برای پوست شما راهنمایی تهیه کنیم.

 

مسیر افترشیو از سلمانی‌ها تا میز بهداشتی شما!

افترشیو ها اولین بار در سلمانی‌ها پا به زندگی آقایان گذاشتند. آرایشگران بعد از اصلاح با تیغ محلولی را که بیش از نود درصد الکل داشت، برای جلوگیری از عفونت، کشتن باکتری‌ها و کاهش انتقال بیماری‌ها از یک مشتری به مشتری دیگر از طریق اصلاح به صورت مشتری می‌زدند. این مایع علاوه بر اینکه ریسک آلودگی صورت مشتری را کاهش می‌داد، بوی خوبی داشت.

پاشیدن افترشیو فارغ از اهداف عملی تحول پیدا کرده و تبدیل به یک سنت شد. سنتی که از پدربزرگ‌ها و پدران ما به نسل‌ ما انتقال پیدا کرده و هنوز به راه خود ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد علت مرسوم شدن افترشیو، ایجاد احساس تازگی، زنده بودن پوست و سوزش ایجاد شده توسط الکل باشد.

پاشیدن الکل روی پوست باعث خشکی و حساس شدن آن می‌شد. حتی در بعضی از موارد خشکی و بسته شدن منافذ پوست می‌توانست باعث خارج نشدن مو از زیر پوست و در نتیجه ایجاد خارش یا ناهنجاری در پوست شود. با استفاده از این افترشیوها پوست معمولا فرصت بازسازی خود را نداشت. اما تا اواخر دهه ۱۹۸۰ اوضاع همین بود. با افزایش آگاهی عمومی مردم از لزوم انجام مراقبت‌های پوستی، موجی از لاین محصولات افترشیو با خواص سودمند افتتاح شد.

نمودار زیر مقدار مصرف افترشیو در سال جاری را از سن ۱۸ سالگی به بعد در سه گروه مختلف سنی نشان می‌دهد.

 

 

در حال حاضر افترشیو به صورت اسپلش، ژل و بالم ساخته شده و در اختیار عموم قرار می‌گیرد، ولی افترشیو‌ها به دو دسته اصلی بالم‌ها و اسپلش‌ها تقسیم می‌شوند.

 

استفاده از بالم افترشیو – رطوبت بیشتر و حساسیت کمتر

افترشیو بالم یا کرمی مناسب استفاده در روزهای سرد و یا خشک سال هستند. این افترشیوها قرمزی و التهاب پوست را بیشتر کاهش داده و رطوبت بیشتری را به آن اضافه می‌کنند. این نوع از افترشیو ها معمولا اگر الکل داشته باشند، میزان الکل در آن‌ها بین دو تا پنج درصد است.

در افترشیو هایی که برای پوست‌های حساس هستند، از الکل استفاده نمی‌شود و مواد گیاهی معمولا جایگزین الکل برای دادن خاصیت ضد عفونی به آن می‌شوند.

در ساختار بالم افترشیو معمولا از آبرسان‌های گیاهی استفاده می‌شود تا آبرسانی به پوست به طور کامل انجام شود. گاهی از افترشیو بالم می‌توان به عنوان آماده کننده پوست قبل از اصلاح نیز استفاده کرد.

 

با توجه به موارد بالا بهتر است افترشیو بالم در شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • هوای خشک
 • هوای سرد
 • پوست حساس
 • نیاز به آبرسانی بیشتر به پوست
 • پوست خشک

 

حس خاص لوسیون افترشیو – خاصیت ضد عفونی بیشتر، آلودگی کمتر

لوسیون افترشیو بیشترین شباهت را به افترشیو های سلمانی‌ها دارد، اما میزان الکل آن بسیار کمتر و حداکثر هفتاد و پنج درصد است. از این نوع لوسیون بدون الکل هم در بازار مصرف وجود دارد و معمولا به جای الکل از مواد گیاهی در ساختار آن برای خاصیت ضد عفونی کننده، رطوبت رسانی و التیام بخشی استفاده شده است. این لوسیون‌ها معمولا خنکی بیشتری روی پوست ایجاد می‌کنند. و معمولا حس نوستالوژی استفاده از افترشیو توسط پدربزرگ‌ها و پدرها را زنده می‌کند.

اگر به دنبال حس خاص سوزش پوست و لذت از آن هستید این لوسیون‌ها انتخاب بهتری برای شما هستند. ضمن اینکه در محیط‌های گرم و مرطوب، پوست‌های معمولی و چرب انتخاب مناسب‌تری محسوب می‌شوند، در صورتی که ویتامین‌هایی مثل E و B5 و سایر رطوبت رسان‌ ها در لوسیون وجود داشته باشند، افرادی که پوست خشک دارند نیز می‌توانند از این نوع افترشیو استفاده کنند.

 

با توجه به موارد ذکر شده بهتر است افترشیو لوسیون در شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • هوای مرطوب
 • هوای آلوده
 • هوای گرم
 • پوست معمولی و چرب
 • پوست خشک با توجه به مواد تشکیل دهنده
 • نیاز به ضد عفونی بیشتر

 

ژل افترشیو – پوشش بهتر، ماندگاری بالاتر

ژل افترشیو الکل کمتری در مقایسه با لوسیون اصلاح‌ دارد، هر کرمی یا بالمی از دو فاز روغن و آب تشکیل شده است، ژل‌ها بر خلاف بالم‌ها فاز روغنی ندارند و از این لحاظ به لوسیون‌ها بیشتر شباهت دارند. ژل افترشیو نیز ممکن است بدون الکل باشد و به جای الکل از ترکیبات گیاهی در آن استفاده شود. عدم وجود روغن در ژل افترشیو باعث می‌شود که خاصیت مرطوب کنندگی آن کمتر از نوع بالم باشد.

ژل افترشیو با توجه به این که لایه‌ای با ماندگاری بالاتر نسبت به لوسیون و بالم روی پوست تشکیل می‌دهد، پوشش خوبی در مقابل گرد و غبار ایجاد می‌کند و معمولا حفاظت بیشتری را نسبت به انواع دیگر افترشیو ایجاد می‌کند.

 

ژل افترشیو  پدر شرایط زیر بهترین کاربرد را دارد:

 • حضور گرد و غبار در هوا
 • پوست حساس
 • پوست خشک
 • هوای سرد
 • هوای خشک

 

انتخاب افترشیو با توجه به نوع پوست

اهمیت نوع پوست در انتخاب محصولات بهداشتی بر کسی پوشیده نیست. انتخاب افترشیو هم از این قاعده مستثنی نیست. پس بهتر است برای هر پوستی از افترشیوی استفاده کنید که برای آن پوست مناسب باشد، اگر مواد تشکیل دهنده در ساختار هر افترشیو و آب و هوا را نادیده بگیریم. انتخاب بهترین نوع افترشیو برای پوست شما به صورت زیر است.

 

اگر پوست صورت چرب باشد

اگر پوست صورت شما چرب باشد بهتر است از افترشیو بدون روغن استفاده کنید. پس استفاده از بالم را فراموش کنید. البته به خاطر داشته باشید این حرف بدون توجه به نوع آب و هوا و مواد مغذی موجود در افترشیو و خواص آن صحیح است.

 

اگر پوست صورت معمولی تا چرب باشد

روی پوست‌های معمولی تا چرب، می‌توانید از انواع افترشیو با توجه به سلیقه خود و آب و هوا استفاده کنید، فقط باید توجه داشته باشید که همیشه از بالم، لوسیون یا ژل استفاده نکنید. زیرا به کار بردن هریک به مدت طولانی باعث می‌شود که شک لازم به پوست شما وارد نشود.

 

اگر پوست شما خشک است

اگر پوست شما خشک است و در افترشیو مورد استفاده شما از انواع آبرسان استفاده نشده است، حتما از پالم افترشیو استفاده کنید. از افترشیو‌ های دارای الکل اجتناب کنید.

 

اگر پوست شما حساس است

برای پوست حساس بهتر است از افترشیو بدون بو یا با اسانس طبیعی استفاده کنید. همچنین بالم‌ها و ژل‌ها برای پوست حساس بهتر هستند. فراموش نکنید که لوسیون‌های مخصوص پوست حساس نیز وجود دارند، که فاقد الکل و چربی هستند.

 

انتخاب افترشیو بر اساس مشخصات آن

پوست صورت شما پس از اصلاح، نه تنها نیاز به ضد عفونی شدن دارد، بلکه نیاز آن به رطوبت، مواد مغذی و بهبود التهاب ایجاد شده بعد از اصلاح بسیار بیشتر است. پس حتما قبل از خرید، مواد تشکیل دهنده و مشخصات افترشیو را بررسی کنید.

 • رطوبت رسانی به پوست در افترشیو

یک افترشیو خوب باید رطوبت کافی برای پوست شما را فراهم کند. وجود مواد مغذی مثل ویتامین B5 ، ویتامین E ، عصاره آواکادو ، عصاره بابونه و غیره در ترکیبات افترشیو رطوبت کافی را برای پوست شما فراهم می‌کند.

 • ضد التهاب بودن افترشیو

معمولا تیغ‌ها باعث التهاب انواع پوست می‌شوند، حتی گاهی باعث زخمی شدن پوست شما خواهند شد. بنابراین حضور موادی مثل ویتامین B5 و بابونه که ضد التهاب هستند، در افترشیو بسیار مهم است.

 • رایحه طبیعی برای افترشیو

افترشیوی را انتخاب کنید که در آن از اسانس‌های طبیعی استفاده شده باشد، زیرا اسانس‌های مصنوعی در مدت زمان طولانی ممکن است برای پوست شما مضر باشند.

 • خنک کننده و ضد عفونی کننده در افترشیو

معمولا بعد از اصلاح درجه حرارت پوست بیشتر از حالت طبیعی است و اکثر باکتری‌ها گرما دوست هستند. پس افترشیوی که پوست شما را خنک می‌کند علاوه بر احساس خوب، اجازه رشد کمتری به باکتری‌ها می‌دهد. از طرفی وجود ضدعفونی کننده الکلی یا گیاهی نیز در افترشیو بسیار مهم است. تا زخم‌های ایجاد شده عفونت نکند.

 

انتخاب افترشیو خارجی یا افترشیو ایرانی؟

بهترین افترشیو های خارجی معمولا از مواد اولیه بسیار خوبی در ساختار خود استفاده می‌کنند اما معمولا نمونه تقلبی آن‌ها در بازار زیاد است. از طرفی در افترشیو ایرانی نیز از مواد اولیه بسیار خوبی استفاده می‌شود و قیمت مناسبتری با توجه به حذف هزینه واردات دارند. افترشیو ایرانی با توجه به سختی آب در مناطق مختلف ایران فرموله شده و روی پوست افراد ایرانی در مرحله نهایی تست شده است.

ما نیز در لاین جدید محصولاتی بهداشتی آقایان خود، دو لوسیون پس از اصلاح کول فرش و لوسیون پس از اصلاح اولترا کالم را برای همه پوست‌ها و پوست‌های حساس تولید کرده‌ایم. لوسیون کول فرش حاوی عصاره آووکادو و مواد مغذی لازم برای همه پوست‌ها است، رطوبت بسیار مناسبی را روی پوست ایجاد می‌کند و لوسیون اولتراکالم با بهره‌گیری از خواص جادویی بابونه نه تنها التهاب پوست را کاهش می‌دهد، بلکه آب رسانی و خاصیت ضد عفونی لازم را ایجاد می‌کند.

 

———————————————-

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به لوسیون پس از اصلاح مای و سایر محصولات بهداشتی آقایان ، لطفا به پیج مخصوص این محصولات مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *