۳ بلایی که در صورت تمیز نکردن براش آرایشی به جان خواهید خرید!

در ادامه خواهیم خواند:

براش آرایشی وسیله‌ای ضروری در آرایشگاه ها و میزهای آرایش همه ما خانم ها است. ولی بیشتر ما فراموش می‌کنیم که براش آرایشی خود را تمیز، یا به موقع عوض کنیم. بعضی از ما نحوه درست تمیز کردن براش آرایشی خود را بلد نیستیم. این تمیز نکردن یا نخریدن براش، ۳ بلای وحشتناک را برای پوست شما به همراه خواهد داشت. که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

رشد باکتری ها، میکروب ها و قارچ ها روی براش آرایشی

بعد از استفاده از مواد آرایشی با پایه آب یا روغن، مقداری از مواد آرایشی روی براش باقی خواهد ماند. این مواد باقی مانده حتی در حد میکروسکوپی محیط خوبی برای رشد، باکتری‌ ها، میکروب ها و قارچ ها هستند. بیشتر این باکتری های خطرناک برای پوست به راحتی در دمای اتاق با کمک آلودگی های محیطی رشد و تولید مثل می‌کنند. هنگامی که دوباره به سراغ برس آرایشی خود بروید، این میکروارگانیسم ها به صورت شما منتقل خواهند شد.

 

 

بیماری های پوستی ناشی از تمیز نکردن براش آرایشی

 آکنه و جوش معمولا اولین مهمانان صورت شما در صورت استفاده از براش آرایشی کثیف هستند. کافی است یک یا چند میکروارگانیسم از روی براش وارد منافذ پوستی شما شود و شروع به زاد و ولد کند. به زودی صورت شما پر از جوش و آکنه خواهد شد. خوشبختانه بسیاری از جوش ها و آکنه ها خطرناک نیستند. ولی بعضی از میکروب ها علاوه بر زیبایی ممکن است، سلامتی عمومی شما را هم تهدید و یا حتی باعث سرطان پوست شوند.

قارچ‌ ها از میکروب ها برای پوست شما خطرناک تر هستند. این قارچ ها ممکن است روی تمام پوست شم پخش شده و در ساده ترین حالت ایجاد خارش و التهاب کنند. تحقیقات نشان می‌دهد، در مواردی سموم تولید شده توسط این قارچ ها باعث مسمویت سلول های پوستی و به خطر افتادن سلامتی شما خواهد شد.

 

باقی ماندن مواد آرایشی روی براش و ترکیب آن ها

هر ماده آرایشی دارای مقداری مواد نگهدارنده است، پس از مصرف، معمولا ماده نگهدارنده، تاثیر خود را از دست می‌دهد. به غیر از رشد میکروارگانیسم ها، بین خود ترکیبات شیمیایی و طبیعی برهم‌کنش ایجاد می‌شود. این برهم‌کنش‌ ها گاهی منتج به تشکیل ترکیبات شیمیایی سمی و خطرناک برای پوست خواهد شد.

 

خطرات باقی مانده ترکیبات آرایشی باقی مانده روی براش

ترکیبات شیمیایی باقی مانده یا تشکیل شده، ممکن است باعث ایجاد حساسیت، خارش ، خشکی و یا حتی آسیب های ماندگار روی پوست شما شوند. قرمزی و خشکی پوست صورت از عوارض رایج استفاده از برس آرایشی کثیف است.

بعضی از این ترکیبات دارای pH اسیدی یا بازی بالا خواهند بود و این اسیدیته در مواردی منجر به سوختن پوست در حد سوختگی درجه دو خواهد شد. از طرفی ترکیبات به وجود آمده ممکن است روی کلاژن سازی پوست شما تاثیر منفی گذاشته و باعث پیری پوست شما شوند.

 

تجمع مواد خطرناک معدنی و آلی روی براش آرایشی

در تمام مواد آرایشی مقداری مواد معدنی و آلی مضر وجود دارد. اما مقدار این مواد کمتر از حدی است که سلامتی بدن انسان را در خطر قرار دهد. این حد معمولا توسط سازمان بهداشت جهانی تعیین می‌شود و در هر کشوری نظارت شدیدی روی حد مجاز آن‌ها وجود دارد. به طوریکه در صورت بیش از حد بودن یکی از این مواد، مجوز تولید شرکت بهداشتی و آرایشی باطل خواهد شد.

با تمیز نکردن براش آرایشی تجمع این مواد روی براش زیاد شده و عوارض جبران ناپذیری روی پوست شما ایجاد خواهند کرد. از این عوارض می‌توان به خارش تا سرطان پوست در نتیجه تغییر DNA و چرخه رشد سلول ها اشاره کرد.

 

نحوه صحیح تمیز کردن براش آرایشی

به طور کلی، دو روش برای تمیز کردن براش آرایشی وجود دارد که در ادامه به توضیح این روش‌ها خواهیم پرداخت.

 

تمیز کردن سریع برس آرایشی

 • یک مایع تمیز کننده معتبر برس آرایشی بخرید.
 • مایع تمیز کننده را روی براش خود اسپری کنید تا کمی نم‌ دار شود.
 • براش را روی یک حوله کاغدی بکشید تا تمام مواد آرایشی آن پاک شود. (مراحل را چندبار تا پاک شدن کامل براش تکرار کنید.)
 • رطوبت اضافی را از روی براش پاک کنید.

 

تمیز کردن عمقی برس آرایشی

 وقتی که براش را به روش سریع تمیز می‌کنید، امکان باقی ماندن باکتری ها روی آن زیاد است. برای تمیز کردن عمق براش آرایشی، ابتدا آن را به روش سریع تمیز کنید و سپس مواد زیر را تهیه کنید:

 • کمی شامپو بچه
 • چند قطره مایع ظرفشویی
 • کمی روغن زیتون
 • چند عدد حوله کاغذی
 • مقداری سرکه (اختیاری)
 • سیلیکون مخصوص پاک کردن براش های آرایشی
 • دستکش (اختیاری)

بعد از تهیه این لوازم، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 • کمی شامپو بچه یا صابون ملایم را کف دست خود( یا روی دستکش) بریزید.
 • در صورت علاقه می‌توانید به همان نسبت سرکه هم به آن اضافه کنید.
 • در صورتی که قرار است چند براش آرایشی را تمیز کنید، استفاده از دستکش ضروری است، چون پوست دست شما خشک شده و آسیب خواهد دید.
 • یک قطره روغن زیتون به ترکیب قبلی اضافه کنید.
 • برای اینکه با کف دست خود یا دستکش سیلیکونی، برس را خوب تمیز کنید، لازم است آن را به آرامی در ترکیب تمیز کننده بچرخانید تا کاملا پاک شود.
 • براش را زیر آب ولرم با فشار بسیار کم بگیرید، تا مواد از روی آن شسته شوند. در صورت گرم بودن آب برس شما آسیب خواهد دید.
 • براش را به آرامی فشار دهید. این کار باعث خواهد شد تا آب اضافی از براش آرایشی شما خارج شود. سپس با استفاده از چند حوله کاغذی آن را خشک کنید.
 • یک شب صبر کنید تا برس ها کاملا خشک شوند.

فراموش نکنید، هر براش آرایشی حتی در صورت تمیز شدن باید بعد از یک یا دو سال (در صورت خراب نشدن ) عوض کنید.

 

—————————————–

لطفا تجربه خود را در تمیز کردن براش های آرایشی با ما و سایر خوانندگان این صفحه در کامنت ها در میان بگذارید و بگویید، چند بار در هفته براش آرایشی خود را به صورت عمیق تمیز می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *