۴ دلیل برای اینکه باید از شامپوی گیاهی استفاده کنید

در ادامه خواهیم خواند:

گیاهان دوست دیرینه انسان‌ها و البته تمام موجودات زنده روی کره زمین هستند و جز خیر و برکت چیز دیگری برای ما به ارمغان نداشته‌اند. در گذشته از گیاهان برای درمان انواع بیماری، ضدعفونی، شستشو و از بین بردن چربی و… استفاده می‌شد و البته اثربخش نیز بوده‌اند، اما با گذشت زمان و پس از رسیدن به انقلاب صنعتی و صرفه نداشتن تولید در مقیاس کوچک و خرد، دانشمندان برای تولید بسیاری از مواد مورد نیازی که پیش‌تر از گیاهان برای تأمین نیاز استفاده می‌شد همچون شامپوی گیاهی ، در مقیاس بزرگ به استفاده از مواد شیمیایی در تولید و جایگزینی آن با مواد گیاهی پرداختند.

پس از گذشت زمان و پیشرفت علم و پی بردن به آنکه برخی از همین مواد شیمیایی امروزه موجب بوجود آمدن بسیاری از بیماری‌ها شده است، استفاده از مواد شیمیایی مردم را نگران کرده است و به مرور بسیاری از افراد مجدداً به استفاده از مواد گیاهی روی آورده‌اند که یکی از نمونه‌های آن افزایش روز افزون استفاده از گیاهان دارویی و بازگشتن افراد به طب سنتی است.

البته به این معنا نیست که کلیه مواد شیمیایی خطرآفرینند و نباید از آن‌ها استفاده کرد زیرا امروزه با توجه به گستردگی مسائل و مشکلات زیستی در انسان‌ها دیگر گیاهان گذشته در بسیاری موارد پاسخ‌گوی نیاز افراد نخواهد بود. به هر رو با همین گذشت زمان بسیاری از افراد به استفاده از شامپوها و کرم‌های گیاهی علاقه‌مند شده‌اند. کرم‌هایی مانند کرم آلوئه ورا یا شامپوهایی مانند شامپوی سیر و… در این مقاله می‌خواهیم به بررسی شامپوهای گیاهی و مزایا و معایب، موارد و نحوه مصرف آن‌ها بپردازیم.

 

چرا شامپوی گیاهی

استفاده از شامپوی گیاهی مزایای عمده‌ای دارد و می‌توان گفت که تقریباً هیچ ضرری برای مو نخواهد داشت. ما در ادامه چند مزیت عمده استفاده از شامپوهای گیاهی را بیان می‌کنیم:

 

  • ظاهر و ساختار تارهای موی شما را بهبود می‌بخشد

گرچه در اصل کارکرد هر دو یعنی شامپوهای معمول و شامپوهای گیاهی یکی است و آن هم شستشو و تمیز نمودن مو است ولی شامپوهای شیمیایی در بسیاری موارد ممکن است مواد معدنی و ویتامین‌ها و چربی‌های ضروری موی شما را نیز با خود بشوید و باعث شود تارهای موی شما خشک و شکننده شوند، البته افرادی که پوست سر حساس و لطیفی دارند در صورت استفاده از شامپوهای شیمیایی ممکن است دچار خارش و حساسیت پوستی نیز بشوند در حالی که در صورت استفاده از شامپوی گیاهی تارهای موی شما ویتامین‌ها و چربی‌های مفید خود را از دست نخواهد داد، در نتیچه موی لطیف تر و مقاوم‌تری خواهید داشت.

 

  • شامپوهای طبیعی و گیاهی PH خنثی‌تری دارند

PH استاندارد و خنثی چیزی حدود ۷است و هرچه این عدد بالاتر باشد ماده قلیایی‌تر و هرچه به صفر نزدیک تر باشد اسیدی‌تر خواهد بود و شامپوهای شیمیایی موجود در بازار PH قلیایی یا اسیدی دارند در حالی که PH شامپوهای طبیعی چیزی حدود ۵.۵ می‌باشد که به عدد ۷ نسبت به سایر شامپوهای شیمیایی نزدیک‌تر بوده و به دلیل کم‌تر اسیدی یا قلیایی بودن نسبت به شامپوهای شیمیایی آسیب کمتری به مو خواهد زد.

 

  • شامپوهای گیاهی دارای ویتامین‌های طبیعی هستند

یک شامپوی گیاهی از آنجا که ماده اصلی تشکیل دهنده‌اش گیاهان هستند (گیاهان یکی از اصلی‌ترین منابع ویتامین موجود در طبیعیت می‌باشند)، به طور طبیعی می‌تواند موجب تغذیه فولیکل مو از این مواد ویتامینی شده که باعث رشد مجدد مو و جلوگیری از ریزش مو می‌شود. گیاهانی مانند بادام، گردو، جینسینگ و لاوندر سرشار از ویتامین‌های مورد نیاز مو هستند که امروزه شامپوهای گیاهی با این مواد هم در بازار خارج و هم در بازار ایران یافت می‌شوند.

 

  • این شامپوها برای محیط زیست مفید تلقی می‌شوند

شامپوهایی شیمیایی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و مضر برای طبیعت پس از استفاده وارد فاضلاب، چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی می‌شوند که به مرور زمان می‌تواند به اکوسیستم آسیب برساند، اما شامپوهای طبیعی از آن‌جا مواد به کار رفته در آن‌ها از دل طبیعت استخراج شده است، استفاده مکرر از آن‌ها آسیب خاصی به محیط زیست وارد نخواهد کرد.

 

 

نکته مهم در استفاده از شامپوهای طبیعی

شامپوهای طبیعی به دلیل ساختار بسیار نرم و استفاده از عصاره گیاهان در این شامپوها و PH نزدیک به ۷ ممکن است به مانند شامپوهای شیمیایی پس از شستشو کف نکند که دلیل اصلی از بین نبردن چربی‌های مفید مو نیز همین موضوع است. ولی این موضوع ممکن است سبب شود که آلودگی‌های مو و پوست سر کامل از بین نرود لذا توصیه می‌شود در استفاده از شامپوی گیاهی حتما موی سر خود را دو مرتبه با آب زیاد شسشو دهید.

اگر عادت به استفاده از شامپوهای شیمیایی داشته‌اید، پس از استفاده از شامپوهای گیاهی ممکن است پس از چند روز الی چند هفته متوجه شوید که موی شما دیگر چربی سابق را ندارد. نگران نباشید این موضوع امری طبیعی است زیرا چربی بیش از حد موی شما هنگام استفاده از شامپوی شیمیایی به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط سلول‌های پوست سر است که به دلیل از بین رفتن چربی مفید مو اتفاق می‌افتد و کاملاً طبیعی است.

 

—————————————————————————————-

شما تا به حال تجربه استفاده از شامپوی گیاهی را داشته اید؟

تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *