۵ اشتباهی که نباید در خرید لوازم آرایش انجام دهید!

در ادامه خواهیم خواند:

تا به حال فکر کرده‌اید چه چیزی برای شما در خرید لوازم آرایشی مهم است؟ آیا قیمت، کیفیت، رنگ، بسته‌بندی و بسیاری موارد دیگر بر انتخاب شما تاثیر گذار است؟ کدام معیار برای شما بیشتر مهم است؟ بعد از خرید لوازم آرایش از انتخاب خود پشیمان شده‌اید؟ تا به حال بدون توجه به مواد تشکیل دهنده مواد آرایشی آن را تهیه کرده‌اید؟

اگر از خرید خود پشیمان شده‌اید، دوست دارید دیگر این اتفاق تکرار نشود. یکی از راه‌های اجتناب از اشتباه شناخت اشتباه است. به همین دلیل اشتباهات رایجی را که افراد در هنگام خرید لوازم آرایشی انجام می‌دهند به شما معرفی می‌کنیم.

 

لیست اشتباهات رایج در خرید لوازم آرایشی

اگر قرار باشد که لیستی از اشتباهات رایج در خرید این لوازم تهیه کنیم. این لیست محدود به پنج گزینه اصلی خواهد شد.

 1. خرید لوازم آرایشی تقلبی به جای لوازم اصل – به علت ارازنتر بودن یا نداشتن اطلاعات کافی
 2. خرید محصولات آرایشی تاریخ گذشته، یا با تاریخ مصرف کم – به دلیل بی توجهی به تاریخ مصرف
 3. خرید مواد آرایشی ناسازگار با پوست – به خاطر عدم شناخت از پوست و ترکیبات شیمیایی
 4. نخریدن برس آرایشی نو – حتی اگر بهترین محصول را بخرید، این برس‌ها، شما را از خرید آن پشیمان می‌کنند.
 5. استفاده همیشگی از یک برند خاص و تغییر ندادن دوره‌ای آن – این محصولات به مرور اثربخشی خود را از دست داده یا تکراری می‌شوند.

 

چطور لوازم آرایش تقلبی را به جای لوازم آرایش اصل نخرید؟

معمولا وقتی دو جنس مشابه با برند یکسان، قیمت متفاوتی دارند، یکی از آن‌ها تقلبی است. ممکن است اسم‌ها شبیه به هم و در یک یا دو حرف متفاوت باشند. گاهی حتی ممکن است بسته بندی مواد آرایشی یکسان باشد. اینکه چطور جنس اصل را بشناسید، بسیار مهم است.

 

 

بهترین راه حل برای خرید لوازم آرایشی اصل چیست؟

 1. از مراکز معتبر خرید کنید. مراکز معتبر مثل داروخانه‌ها، وبسایت تولید کننده مواد آرایشی یا فروشگاه‌های بزرگ معمولا اجناس تقلبی را عرضه نمی‌کنند.
 2. به وبسایت تولید کننده مراجعه کنید. عکس و مشخصات و سایر اطلاعات ذکر شده را با محصولی که می‌خواهید بخرید، مقایسه کنید.
 3. قیمت‌ ها را آنلاین چک کنید. چک کردن آنلاین قیمت‌ها به شما امکان مقایسه و خرید صحیح می‌دهد.
 4. به برچسب سفید با نوشته‌های سیاه ‌رنگ روی اجناس خارجی دقت کنید. طبق قانون باید مواد آرایشی و بهداشتی، خوراکی‌ ها، نوشیدنی‌ ها، بر چسب فارسی داشته باشند. این برچسب شامل نام محصول، تاریخ تولید و مصرف، شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

 

چرا باید حتما قبل از خرید تاریخ مصرف لوازم آرایش را چک کنید؟

مواد آرایشی مختلف مثل تمام مواد مصرفی دیگر دارای تاریخ مصرف هستند. تاریخ مصرف نشان‌دهنده مدت زمانی است که مواد نگهدارنده، باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شوند. بیشتر مواد آرایشی دارای آب هستند و آب محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها است. ممکن است بعد از اتمام تاریخ مصرف، ماده آرایشی شما دو فاز شود یا حتی برای پوست شما مضر باشد.

پس حتما برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب به تاریخ مصرف آن توجه کنید. اگر مدت زمان کمی به اتمام تاریخ مصرف باقی مانده، از خرید خودداری کنید. چون ممکن است تا حداقل یک ماه دیگر، ضد آفتاب اثر خود را از دست داده یا حتی به پوست شما آسیب بزند.

 

۴ دلیل اصلی برای کنترل ترکیبات شیمیایی لوازم آرایش قبل از خرید

ترکیبات لوازم آرایش نقش مهمی در کیفیت آن‌ها دارند. این ترکیبات تعیین کننده اثرات مثبت و منفی ایجاده شده روی پوست شما هستند. ۴ دلیل اصلی کنترل این ترکیبات قبل از خرید لوازم آرایشی به شرح زیر است:

 1. همیشه داشتن تاریخ مصرف بیشتر دلیل بهتر بودن نیست. به طور مثال ترکیبی مثل پارابن زمان مصرف را بسیار طولانی می‌کند. ولی به سلامتی شما صدمات جدی خواهد زد. گاهی باعث مسمویت شما خواهند شد.
 2. بعضی از مواد موجود در لوازم آرایشی به سلامت پوست و موی شما آسیب جدی وارد می‌کنند. موادی مثل فتالات، تری کلوسان، ۴/۱ دی اکسان، اتیلن اکسید، رنگ دهنده قطران زغال سنگ، اتانول آمین‌ها TEA/MEA/DEA، دی بوتیل فتالات، فرمالدهید، سیلوکسان، سدیم لورت سولفات از این دسته هستند.
 3. وجود بعضی از مواد، باعث اثر بهتر مواد آرایشی و بهداشتی روی پوست شما می‌شود. وجود موادی که در محصولات آرایشی با پوست شما سازگارتر هستند، اثر بهتری رو پوست چرب یا خشک شما خواهد گذاشت.
 4. ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی، تعیین کننده خواصی مثل میزان آبرسانی، نرم کنندگی، دوام و کیفیت رنگ و … در این محصولات هستند. اگر از خرید یک محصول آرایشی راضی بودید، ترکیبات آن را به خاطر بسپارید.

 

چرا لوازمی مثل برس آرایش قدیمی را عوض کنیم؟

این برس‌ ها ممکن است بعد از مدتی، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی را به بافت خود جذب کنند. یا حتی، بستری برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها شوند. این مساله به مرور زمان باعث ایجاد حساسیت و خارش روی پوست شما خواهد شد. پس هر چند وقت یکبار برس آرایشی خود را عوض کنید.

 

 

۲ دلیل اصلی برای همیشه استفاده نکردن از یک برند خاص لوازم آرایشی

بارها پیش آمده که خرید یک رژ لب، کرم آبرسان یا شامپو، شما را  مشتری همیشگی برندی خاص کرده باشد. خبر خوب اینکه لازم نیست، محصول مورد علاقه خود را نخرید. فقط لازم است، گاهی تنوع در آن ایجاد کنید.

پوست و مو شما پس از مدتی به موادی که از آن استفاده می‌کنید، عادت خواهند کرد. بنابراین استفاده از برندهای دیگر با مواد متفاوت شوک لازم به آن‌ها را وارد کرده و بعد از یک یا دو دوره استفاده می‌توانید به برند مورد علاقه خود برگردید. شاید حتی به مواد آرایشی جدید خود علاقه پیدا کرده و حق انتخاب بیشتری در خرید داشته باشید.

هنگام خرید مواد آرایشی به کیفیت بیشتر از قیمت اهمیت دهید. اما همیشه قیمت بالا نشان دهنده کیفیت نیست. بسیار مهم است که قبل از خرید حتما ماده آرایشی را روی پوست خود امتحان کنید.

 

———————————————————————————————————-

شما جز کسانی هستید که از یک برند خاص لوازم آرایشی استفاده می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *