توصیه های لازم برای مراقبت از پوست چرب

  • 14 August 2021
  • 0 نظر
  • حسین محبی

برخی باورهای غلط در بین افراد در مورد پوست چرب بسیار رایج است. رایج ترین آنها این است که افراد دارای پوست چرب نباید از مرطوب کننده استفاده کنند و در صورت استفاده از آن ، پوست آنها چرب تر می شود. حتی ممکن است کسانی به شما بگویند که باید مکرراً صورت خود را با داروهای تقویت کننده الکل تمیز کنید و باید مدام آن را بشویید. اما این تصورات اشتباه هستند. اگر شما هم دارای پوست چرب هستید مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید از پوست خود به درستی مراقبت کنید.

پوست چرب نیز مانند پوست خشک نیاز به پاکسازی و مرطوب کننده دارد. نکته مهم در اینجا سازگاری محصولات مراقبتی است که از آن استفاده می کنید.

نوع پوست چرب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر صورت شما دارای بافت چرب است ، اگر منافذ بزرگ دارید ، اگر در محیط های گرم سریع تر چرب می شود ، اگر کمی بعد از تمیز کردن صورت چربی یا حتی درخشندگی ایجاد شود ، اگر اغلب جوش های سرسیاه را تجربه می کنید ، به این معنی است که پوست چربی دارید.

افراد دارای پوست چرب هنگام تغذیه به چه نکاتی باید توجه کنند؟

اگر پوست چربی دارید ، برای کنترل آن باید به رژیم غذایی خود توجه کنید. در غیر این صورت ، ممکن است با مشکلات جدی پوستی ، به ویژه آکنه مواجه شوید. هنگام مصرف چیپس ، دانه ها ، آجیل ، گوشت های چرب ، قندهای اضافی ، محصولات لبنی و تنقلات نمکی باید بسیار مراقب باشید.

در عوض ، شما باید مایعات زیادی مصرف کنید ، چای سبز بنوشید ، به طور منظم اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کرده و غذاهای دارای فیبر زیاد مصرف نمایید.

در نظافت روزانه پوست های چرب چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

کافی است صورت خود را دو بار در روز ، صبح و عصر بشویید. هنگام شست و شو باید از شست و شوی بیشتر و استفاده از آب داغ خودداری کنید.

هنگام تمیز کردن پوست ، نباید پوست خود را با هر ماده ای تحریک کنید.

شما باید محصولات پاک کننده صورت مخصوص پوست های چرب را انتخاب کنید و از محصولات ژل یا فوم استفاده نمایید.

شما نباید جوش ها را فشار دهید ، نباید پوسته های آنها را پاره کنید. در غیر این صورت ، ممکن است اسکارهای جبران ناپذیری روی پوست شما ایجاد کند.

شما نباید محصولات مراقبتی حاوی مقدار زیادی الکل را انتخاب کنید. به نظر می رسد این محصولات چربی را سریع تر کنترل می کنند ، اما بیشتر از آنکه مفید باشند ، مضر هستند. زیرا روغن های طبیعی مورد نیاز پوست شما را برای تغذیه آن مصرف می کنند. علاوه بر این ، با حذف این روغن های مفید از پوست ، پوست چربی بیشتری تولید می کند.

هفته ای دوبار با محصولی مناسب ، پوست خود را لایه برداری کنید.

مانند هر نوع پوستی ؛ بدون پاک کردن آرایش خود نخوابید.

چند توصیه ماسک طبیعی برای پوست های چرب

ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ 1 عدد

3 قاشق غذاخوری آب لیمو

پس از زدن سفیده تخم مرغ ، آن را با 3 قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کرده و روی پوست تمیز خود بمالید. مراقب باشید دور چشم نمالید. پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید.

این ماسک ضمن سفت شدن پوست ، به حذف چربی اضافی از سطح پوست کمک می کند.

ماسک عسل و موز

½ موز

1 قاشق چایخوری عسل

1 قاشق چایخوری آب لیمو

پس از له کردن موز با چنگال ، عسل و آب لیمو را اضافه کنید تا مخلوط یکدست شود و آن را روی پوست تمیز خود بمالید. مراقب باشید که دور چشم قرار نگیرد. بعد از 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این ماسک به پوست های مرده کمک کرده و میزان چربی پوست را متعادل می کند. علاوه بر این ، از آنجا که لیمو دارای خاصیت ضد عفونی کننده است ، به جلوگیری از مشکلات آکنه نیز کمک می کند.

ماسک سیب

سیب

1 قاشق چایخوری ماست

1 قاشق چایخوری آب لیمو

بعد از رنده شدن سیب ، آن را با ماست و آب لیمو مخلوط کنید. آن را روی پوست تمیز خود بمالید ، مراقب باشید که به اطراف چشم نرسد و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس با آب ولرم بشویید.

این ماسک به از بین بردن چربی اضافی از پوست کمک می کند. علاوه بر این ، از آنجا که لیمو دارای خاصیت ضد عفونی کننده است ، به جلوگیری از مشکلات آکنه نیز کمک می کند.

ماسک نعناع و ماست

1 قاشق غذاخوری ماست

3-4 قطره روغن نعناع

1 قاشق چایخوری خاک رس

خاک رس و ماست را مخلوط کنید تا به یک مخلوط یکدست تبدیل شود. بعد از افزودن روغن نعناع خوب مخلوط کنید. آن را روی پوست تمیز خود بمالید ، مراقب باشید که به اطراف چشم نرسد و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس با آب ولرم بشویید.

این ماسک میزان چربی پوست را متعادل می کند.

ماسک آرد ذرت

1 قاشق چایخوری آرد ذرت

1 قاشق چایخوری خاک رس

½ آب پرتقال

پس از مخلوط کردن خاک رس و آرد ذرت ، به تدریج آب پرتقال را اضافه کنید تا ماسک شما غلیظ شود. آن را روی پوست تمیز خود بمالید ، مراقب باشید که به اطراف چشم نرسد و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

این ماسک به حذف چربی اضافی از پوست کمک کرده و پوست را از پوست مرده پاک می کند.